Plan Pracy Grupy 3c

TEMATY KOMPLEKSOWE:

1. ZIEMIA – NASZA PLANETA
  2. ŻYCIE NA NASZEJ PLANECIE
  3. KOSMOS – CO TO TAKIEGO?
  4. DUZI I MALI OBROŃCY PRZYRODY

OBSZAR FIZYCZNY

1. Kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas ćwiczeń gimnastycznych oraz zabaw ruchowych.
  2. Usprawnianie małej motoryki.
  3. Inicjowanie zabaw konstrukcyjnych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
  4. Aktywne uczestnictwo w zabawach ruchowych, muzycznych i naśladowczych.
  5. Wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się nożyczkami – cięcie po liniach prostych.
  6. Wdrażanie do podejmowania prób prowadzenia ćwiczeń porannych (proponowanie kolejnych ćwiczeń).

OBSZAR EMOCJONALNY

1. Przedstawianie swoich emocji i uczuć z użyciem charakterystycznych dla dziecka form wyrazu.
  2. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozumienia emocji oraz uczuć własnych i innych ludzi.
  3. Kształtowanie umiejętności panowania nad emocjami w różnych sytuacjach.
  4. Doskonalenie umiejętności radzenia sobie z agresją, złością i gniewem.
  5. Wdrażanie swoich własnych strategii radzenia sobie z negatywnymi emocjami, wspieranych przez osoby dorosłe lub rówieśników.
  6. Dostrzeganie wartości emocjonalnej otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfacji estetycznej.

OBSZAR SPOŁECZNY

1. Respektowanie i tworzenie zasad zabawy w grupie, współdziałanie z dziećmi w zabawie.
  2. Wdrażanie do uważnego słuchania rówieśników oraz osób dorosłych.
  3. Respektowanie norm społecznych, zawartych w kontekście grupowym.
  4. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
  5. Wdrażanie do komunikowania się z dziećmi i osobami dorosłymi z wykorzystaniem komunikatów werbalnych i pozawerbalnych, wyrażanie swoich oczekiwań społecznych wobec innego dziecka z grupy.
  6. Rozwijanie umiejętności oceniania swojego zachowania, w kontekście podjętych czynności zadań oraz przyjętych norm grupowych.
  7. Rozwijanie poczucia wartości jako osoby, nawiązywanie relacji rówieśniczych.
  8. Przejawianie poczucia własnej wartości jako osoby i wyrażanie szacunku wobec siebie i innych osób.

OBSZAR POZNAWCZY

1. Wdrażanie do poprawnego posługiwania się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla innych.
  2. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat pełnym zdaniem.
  3. Odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie zagadek.
  4. Rozwijanie matematycznego myślenia.
  5. Doskonalenie umiejętności przeliczania i posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie od 1 do 10.
  6. Klasyfikowanie obrazków ze względu na kształt.
  7. Przyporządkowywanie określonej cyfry do oznaczenia właściwej liczebności zbioru.
  8. Rozróżnianie podstawowych figur geometrycznych.
  9. Rozwijanie umiejętności określania kierunków przedmiotów i wskazywanie ich położenia względem własnej osoby.
  10. Układanie rytmów z przedmiotów, rozróżnianie podstawowych figur geometrycznych.
  11. Rozpoznawanie liter, odczytywanie krótkich wyrazów utworzonych z poznanych liter w formie napisów drukowanych, dotyczących treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności.
  12. Odczytywanie krótkich wyrazów z poznanych liter, rozpoznawanie liter, którymi dziecko jest zainteresowane na skutek zabawy.
  13. Wdrażanie swojego rozumienia świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych.
  14. Wdrażanie do posługiwania się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych.
  15. Posługiwanie się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, w tym segregacji śmieci, spostrzeganie przepisów związanych z oczyszczaniem wody.
  16. Podejmowanie samodzielnej aktywności poznawczej, zagospodarowanie kącika przyrodniczego, zagospodarowanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi.
  17. Wdrażanie do posługiwania się pojęciami, dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, dotyczących życia zwierząt, roślin, ludzi, w środowisku przyrodniczym.
  18. Rozwijanie naturalnej kreatywności dziecka w różnych formach aktywności.
  19. Rozwijanie wyobraźni oraz ekspresji plastycznej dziecka.
  20. Doskonalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.

1.Odkrywamy świat muzyki.
2.Jak powstają obrazy i rzeźby?
3.Idziemy do teatru.
4.Jesteśmy artystami.

Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne:
Dziecko:

Obszar fizyczny
-wdrażanie do poprawnego wykonywania ćwiczeń gimnastycznych
-rozwijanie motoryki małej
-kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo- ruchowej podczas ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych
-aktywne uczestnictwo w zabawach muzyczno-ruchowych
-wykonywanie podstawowych ćwiczeń kształtujących nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała
-rozwijanie sprawności motorycznej w zakresie szybkości, skoczności, zwinności i zręczności
-inicjowanie zabaw konstrukcyjnych, majsterkowanie, budowanie, z wykorzystaniem zabawek, materiałów użytkowych, w tym materiałów naturalnych